Dişlerin renginin solması normal diş renginde herhangi bir sebebe bağlı değişikliklerdir. Bununla birlikte, dişlerin normal rengi dişi örten diş minesinin örtüsüne, kalınlığına ve saydamlığına bağlı olarak değişir.

Dışsal renk değişimi, dışsal faktörlerin pigmentin diş yüzeyinde birikmesiyle oluşur. Yani, renk değişikliğinin sebebi fiziksel bir durumdan ziyade bir dış kaynaktan gelmektedir. İçsel renk değişikliği, dişin içinde meydana gelen ikincil faktörlerle karakterizedir ve altta yatan sebepler diş kemiğinin rengini değiştirir.

Belirtiler ve Tipler

·      Bir veya daha fazla dişin anormal renklenmesi

·      Kırık diş

·      Çukurlu mine (dişin parlak kaplaması) lekelenmesi ile

·      Bir veya daha fazla dişin etrafında renkli halkalar veya renk solması

Nedenler

Dışsal renk değişimi

·      Plaktan bakteri lekeleri (döküntü, bakteri ve ince bir yiyecek tabakası)

·      Gıdalar

·      Diş eti kanaması

·      Diş aşındırıcı malzemeler

·      İlaçlar

·      Metal

Içsel renk değişikliği

·      Iç (travma, yaralanma)

·      Dişte lokalize kırmızı kan hücresi yıkımı (travma)

·      Sistemik enfeksiyonlar

·      İlaçlar (tetrasiklin)

·      Çok fazla florüre maruz kalma (florür içeren diş macunu yutulması)

·      Kandaki yüksek bilirubin seviyeleri (safra kesesi içindeki sıvı bağırsaklardaki gıdaların çözülmesine yardımcı olur)

·      Amelogenez imperfecta (diş minesinin yeterince kalsifikasyon yapmadığı bir durum)

·      Dentinogenesis imperfecta. (diş kemiğinin doğru gelişmediği bir durum)

Teşhis

Kimyasal kan profili, tam kan sayımı ve idrar tahlili dahil olmak üzere tam bir kan profili gerçekleştirilecektir. Köpeğinizin sağlığının, semptomların başlamasının ve bu duruma neden olabilecek olası durumların (diyet, sakatlık, yeni hastalıklar vb.) ayrıntılı bir geçmişini vermeniz gerekecektir. Sağladığınız geçmiş, diş rahatsızlıklarında veteriner hekiminize ipuçları verebilir.

Sözlü anlatımınız eksiksiz bir fiziksel muayenenin bir parçasıdır. Veteriner hekiminizin iç veya dış nedenleri tanımlamak için köpeğinizin dişlerini röntgene çekmesi ve bakteri kaynaklı bakteriyel lekesinin dişlerin taç kısmına girip girmeyeceği konusunda bilgi sahibi olması gerekecektir. Veterineriniz ayrıca, ölü diş pulpası (dişlerdeki sinirler ve kan damarları) için hayati önem taşıyan dişlere odaklanan güçlü bir fiber optik ışık kullanabilir. Dişin (veya dişlerin) çıkarılması gerekiyorsa, veterinerinizin, onu çıkarmak için köpeğini genel anesteziyle bastırması gerekecektir.

Tedavi

Dışsal leke çıkarılması kozmetik nedenlerden dolayı yapılabilir. Bu prosedürler genellikle ağartma, kaplamalar ve kuronlar gibi harici tedavileri içerir.

Dişlerin fonksiyonunu iyileştirmek ve köpeğiniz için ağrıyı hafifletmek için içsel leke çıkarma işlemi yapılabilir. Bu genellikle endodontik tedavinin kullanılmasını içerir (endodontikler dişin iç, kan ve sinirlerin olduğu bölge -pulpa- ve diş çevresindeki dokuları tedavi eder). Dişler ve dişlerdeki dişleri korumak için kronlar ve kaplamalar kullanılabilir.

Yaşam ve Yönetim

Renk değişikliği olan dişlerde plak ve diş taşı oluşumunu önlemek ve daha ileri periodontal hastalıkları önlemek için tedavi edilmelidir. Renk değişikliği olan dişler kırılmaya daha eğilimlidir, bu da diş apsesi ile sonuçlanabilir (genellikle bakteriyel enfeksiyona yanıt olarak bir apse oluşumu). Diş plağını engellemek için erken yaşlarda köpeğinizin dişlerini fırçalamaya alıştırmanızda fayda var. Ayrıca düzenli ağız ve diş kontrolleri ve gerekli durumlarda plak temizliği ileriki dönemlerde daha büyük sorunların önüne geçecektir. Beslenmenin de etkisini plak oluşumunda rolünün büyük olduğu için orta-sert kıvamlı kuru mamalar kullanmakta fayda vardır.