Köpeklerde Epileptik Durum

Epilepsi, köpeklerin ani, kontrolsüz ve tekrarlayan nöbetlere neden olan nörolojik bir bozukluktur. Bu fiziksel saldırılar bilinç kaybıyla birlikte veya onsuz olabilir.

Köpeklerde Nöbetlerin Sebepleri

Köpek nöbetleri travma, toksinlere maruz kalma, beyin tümörleri, genetik anormallikler, köpeğin kanı veya organları ile ilgili sorunlar veya bir dizi başka sebepten kaynaklanabilir. Diğer zamanlar, nöbetler bazen bilinmeyen nedenlerle ortaya çıkabilir.

Köpeklerde Nöbet Tipleri

Genel olarak araştırmacılar tarafından fokal (kısmi) nöbetler, generalize nöbetler ve sekonder genelleme ile fokal nöbetler olarak sınıflandırılan üç tip köpek nöbeti vardır.

Köpeklerde psikolojik nöbetler beynin ve vücudun her iki tarafını etkiler. Psikolojik nöbetler, hayvanın tüm uzuvlarının dörtte birinde istemsiz sarsılma veya seğirme gibi görünebilir ve bilinç kaybına yol açabilir.

Köpeklerde kısmi bir nöbet, beynin sadece küçük bir kısmını etkiler ve birkaç farklı yol gösterebilir, ancak tipik olarak köpeğin ömrü boyunca psikilojik nöbetlere dönüşür. Bir köpek kısmi nöbet geçirdiğinde, sadece bir bacak, vücudun bir tarafı veya sadece yüz etkilenmektedir.

Köpek Nöbetleri Neye Benziyor?

Nöbet başladığında, köpek bir tarafına düşer, sertleşir, çenesini açar, bolca tükürük salgılar, idrar kaçırabilir, dışkılayabilir, bağırma ve / veya dört uzuv da vücuda çeker. Bu nöbet faaliyetleri genellikle 30 ile 90 saniye arasında sürmektedir. Nöbetin ardından davranış, postiktal(nöbet sonrası) davranış olarak bilinir. Bunlar kafa karışıklığı ve yönelim bozukluğu, amaçsız gezinme, güç davranış, körlük, artmış susama ve artan iştah dönemlerini içerir. Nöbet sonrasında iyileşme anında olabilir veya 24 saate kadar sürebilir.

Genel olarak, daha genç olan köpek, daha şiddetli epilepsi olur. Kural olarak, başlangıç ​​2 yaşından önce olduğunda, durum ilaç tedavisine olumlu yanıt verir. Bir köpek ne kadar fazla kriz geçiriyorsa beyindeki etkilenen merkez daha fazla hasara uğramıştır denilebilir.

Köpek Nöbet Belirtileri

Yaklaşan bir nöbetin belirtileri, nöbet öncesine özel değişmiş ruhsal durum hal ve hareketleri içerebilir. Bu süre zarfında bir köpek endişeli, sersemlemiş, stresli veya korkmuş görünebilir. Görsel rahatsızlıklar yaşayabilir, saklanabilir veya sahibinden yardım ve ilgi isteyebilir. Köpek, bacaklarında veya kaslarında kasılmalar yaşayabilir ve idrara çıkma ve bağırsak hareketlerini kontrol etmekte zorlanabilir.

Nöbetler genellikle köpek geceleri ya da sabahın erken saatlerinde dinlenirken ya da uyurken ortaya çıkar. Buna ek olarak, köpeklerin çoğu muayene için köpeği veterinere getirdiğinizde iyi haldedir.

Köpeklerde İdiopatik Epilepsi

İdiyopatik epilepsi birçok köpek ırkında genetiktir ve aynı zamanda aileseldir; belirli ailelerde veya hayvanların satırlarında çalıştığı anlamına gelir. Bu köpek ırkları epilepsi için test edilmeli ve eğer teşhis edilirse, üreme için kullanılmamalıdır. İdiopatik epilepsiye en eğilimli ırklar şunları içerir:

·      Tazılar

·      Keeshond

·      Belçika Tervuren

·      Golden Retriever

·      Labrador Retriever

·      Vizsla

·      Shetland Sheep Dog

Bernese Dağ Köpeği ve Labrador Retriever'inde birden fazla gen ve resesif kalıtım şekli önerilmekle birlikte, Vizsla ve İrlanda Wolfhound'unda cinsiyete göre hormonal olmayan resesyon özellikleri öne sürülmüştür. Ayrıca, İngiliz Springer Spaniel'de epilepsiye yol açabilen çekinik özellikler de vardır, ancak ailenin tüm üyelerini etkilemediği görülmektedir. Nöbetler çoğunlukla Fin Spitz'de odaklanır (beynin lokalize bölgelerini içerir).

Genetik epilepsi ile ilişkili özellikler genellikle 10 aylıktan 3 yaşına kadar ortaya çıkmaktadır, ancak altı ay kadar erken ve beş yıl kadar geç olarak bildirilmiştir.

Teşhis

İdiopatik epilepsi tanısında en önemli iki faktör şunlardır: başlangıç ​​yaşı ve nöbet şekli (tip ve sıklık).

Köpeğinizin başlangıçtan sonraki ilk hafta içinde ikiden fazla nöbet geçirmesi durumunda, veterineriniz muhtemelen idiopatik epilepsiden başka bir tanıyı düşünecektir. Eğer köpek altı aydan daha küçük veya beş yaşından büyükse nöbetler meydana gelirse, orijini  metabolik veya intrakraniyal (kafatasının içinde) olabilir. Bu durum  daha yaşlı köpeklerde hipoglisemiye imkan vermeyecektir. Fokal nöbetler veya nörolojik kayıpların varlığı, yapısal intrakraniyal hastalığı gösterir.

Fiziksel semptomlar arasında taşikardi, kas kasılmaları, nefes darlığı, düşük tansiyon, zayıf nabız, bayılma, beyinde ödem ve bariz nöbetler sayılabilir. Bazı köpekler, obsesif ve kompulsif davranış belirtileri de dahil olmak üzere sıradan olmayan zihinsel davranışlar sergileyeceklerdir. Bazıları da titreme ve seğirme gösterecektir.

Laboratuvar ve biyokimyasal testler aşağıdakileri ortaya çıkarabilir:

·      Düşük kan şekeri

·      Böbrek ve karaciğer yetmezliği

·      Yağlı bir karaciğer

·      Kandaki bulaşıcı bir hastalık

·      Viral veya fungal hastalıklar

·      Sistemik hastalıklar

Tedavi

Epilepsili köpeklerin çoğu ayakta tedavi edilir. Köpek, tedaviye girerken kazayla boğulmayı önlemek için yüzmeyi denememelidir. Uzun süreli antiepileptik köpeklerin çoğunun kilo alma eğilimi olduğunu unutmayın, bu nedenle köpeğinizin kilosunu yakından izleyin ve gerekirse bir diyet planı için veterinerinize danışın.

Bazı durumlarda, nöbetlere katkıda bulunabilecek tümörleri çıkarmak için ameliyat dahil olmak üzere bazı tıbbi prosedürler gerekebilir. İlaçlar, bazı hayvanlar için nöbet sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı kortikosteroid ilaçlar, anti-epileptik ve anti-konvulsant ilaçlar da nöbet sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Verilen ilaçların türü, hayvanın sahip olduğu epilepsinin türüne ve hayvanın sahip olduğu diğer sağlık koşullarına bağlı olacaktır.

Örneğin, yan etkileri olabileceğinden, bulaşıcı hastalıklara sahip hayvanlar için steroidler önerilmez.

Yaşam ve Yönetim

Erken tedavi ve uygun bakım, bir köpeğin genel sağlık ve sağlıklı yaşam için hayati önem taşımaktadır. Daha genç köpekler, primer ve idiopatik epilepsi dahil olmak üzere belirli tipteki epilepsilerin şiddetli formları için daha fazla risk altındadır. Bunun için risk altında olabileceğinden şüpheleniyorsanız köpeğinizi veterinere erken götürdüğünüzden emin olun. Birlikte, siz ve veterineriniz, köpeğiniz için mümkün olan en iyi eylemi belirleyebiliyorsunuz.Köpeğiniz epilepsi ile yaşıyorsa, tedavinin üstünde kulmanız önemlidir. Kandaki ilaçların terapötik düzeylerini izlemek esastır. Örneğin fenobarbital ile tedavi edilen köpekler, ikinci ve dördüncü hafta boyunca tedaviyi başlattıktan sonra kan ve serum kimya profilinin izlenmesini sağlamalıdır. Bu ilaç seviyeleri daha sonra her 6-12 ayda bir değerlendirilerek serum seviyeleri buna göre değişir.Potasyum bromür tedavisi olan böbrek yetmezliği olan yaşlı köpekleri dikkatlice izleyin; Veterineriniz bu köpekler için bir diyet değişikliği önerebilir.

Önleme

İdiopatik epilepsi genetik anormalliklerden dolayı, bunu önlemek için yapabileceğiniz çok az şey vardır. Kendinizi epilepsiden en çok etkilenen ve evcil hayvanınızın test ettiği türlere alıştırmanın yanı sıra, alabileceğiniz birkaç önlem vardır. Potasyum bromür ile tedavi edilen köpeklerde, nöbetlere yol açabileceğinden, tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Köpeğiniz epilepsisini kontrol etmek için ilaç kullanıyorsa, aniden ortadan kaldırmayın, aksi halde bu durum nöbetleşebilir ve / veya nöbetleri başlatabilir.