Bazen kuru göz sendromu denir, Keratoconjunctivitis sicca (KCS) gözün yüzeyi ve kapakların astarı üzerinde gözyaşı filminin eksikliği ile karakterizedir. Sonuç, şiddetli kuruma ve kornea iltihabı (gözün şeffaf ön kısmı) ve konjuktivittir. (Gözün beyaz kısmı olan sklerayı kaplayan açık zar).

Bu durum köpeklerde, özellikle buldoglar, Lhasa apsos ve shih-tzus'da nispeten yaygındır. Ek olarak, dişilerin erkeklere göre KKS'ye daha yatkın olabileceğine dair bazı şüpheler vardır.

Belirtiler ve Tipler

·      Aşırı göz kırpma

·      Şişmiş konjonktival kan damarları

·      Chemosis (göz kapaklarını ve göz yüzeyini çizen dokunun şişmesi)

·      Belirgin nictitans (üçüncü göz kapağı)

·      Mukus ya da pusun göze boşaltılması

·      Kan hücrelerinde korneal değişiklikler (kronik hastalık), pigmentasyon ve ülserasyon

·      Şiddetli hastalık, görme bozukluğunun bozulmasına veya tamamen bozulmasına neden olabilir.

Nedenler

·      İmmün aracılı adenitis (vücudun bağışıklık sisteminin anormal aktivitesinden kaynaklanan bir bezin iltihabı) en yaygın olanıdır ve sıklıkla diğer bağışıklık aracılı hastalıklarla ilişkilidir.

·      Diğer ırklarda sporadik olarak pug ve Yorkshire teriyerinde konjenital

·      Nörojenik - travmatik proptozis (yuvalarından çıkarılan gözler) veya gözyaşı bezinin sinirlerini kesen nörolojik bir hastalıktan sonra, merkezi sinir sistemi hastalığı görülür.

·      Genellikle kuru gözlerle aynı tarafta kuru bir burun.

·      İlaç kaynaklı - genel anestezi ve atropin geçici kuru göz sendromuna neden olur

·      İlaç toksisitesi - bazı sülfat içeren ilaçlar veya etodolak (NSAID) geçici veya kalıcı duruma neden olabilir

·      Hekim tarafından tetiklenen - üçüncü göz kapağının çıkarılması, özellikle risk altındaki ırklarda bu duruma yol açabilir

·      X-Işını uyarılmış - bir radyoloji cihazından bir birincil ışın ile yakın temas içine gelen göze tepki olarak ortaya çıkabilir

·      Sistemik hastalık - köpek distemper virüsü

·      Klamidya konjunktivit - bakteriyel

·      Kronik blefarokonjunktivit - konjunktivanın (göz küresi ve kapakların astarlanması) ve göz kapaklarının uzun süreli iltihaplanması

·      Irk ilgili predispozisyon

Teşhis

Veterineriniz, semptomların geçmişini ve bu duruma yol açabilecek olası olayları göz önünde bulundurarak, köpeğiniz üzerinde tam bir fiziksel ve göz muayenesi yapacaktır. Göz değerlerini ve gözdeki ıslaklık miktarını ölçmek için bir Schirmer göz testi kullanılabilir. Testten çıkan sonuç düşük bir değer keratokonjonktivitis sicca'nın göstergesi olabilir. Bir floresan lekesi, gözün ayrıntılarını mavi ışık altında gösteren, özel bir göz boyası, köpeğinizin gözünü sıyrıklar / ülserasyonlar açısından incelemek için kullanılabilir. Ne kadar ciddi bakteriyel büyüme gözlendiğini ve KCS'nin altında yatan bir enfeksiyon olup olmadığını belirlemek için doktorunuz ayrıca gözden kültür için bir örnek alabilir.

Tedavi

Hastaneye yatmayı gerektiren ikincil bir hastalık olmadığı sürece, köpeğiniz poliklinikte tedavi edilir. Köpeğinizin gözyaşı eksikliğini telafi etmek için suni göz yaşartıcı ilaçlar ve muhtemelen bir yağlayıcı madde gibi topikal ilaçlar reçete edilebilir ve uygulanabilir. İlaçları vermeden önce gözlerinizi temizledikten sonra, gözlerinizi temiz ve kuru deşarj olmadığından emin olmanız gerekir. KCS'li bazı hastalar şiddetli korneal ülserasyona yatkındır, bu yüzden eğer ağrı artarsa ​​veterinerinizi hemen aramanız gerekecektir, böylece ciddi yaralanmalar meydana gelmeden tedavi edilebilir.Veterineriniz muhtemelen, bakteriyel bir enfeksiyonu tedavi etmek için veya bir önleyici olarak ve topikal kortikosteroid veya siklosporin (hastanın bağışıklık sisteminin aktivitesini azaltan bir immünosupresan ilaç) için göze yerleştirilecek bir topikal antibiyotik de kullanabilir. iltihap ve şişme tedavisi için. Bu sendromu getirmiş olan altta yatan hastalıklara bağlı olarak başka ilaçlar da reçete edilebilir.Parotis kanalının yeniden yönlendirilmesi için parotis kanalı transpozisyonu adı verilen cerrahi bir prosedür kullanılabilir. Bu prosedür, sulu kanalları, gözyaşı eksikliğini kompanse etmek ve daha düşük konjonktival cul-de-sac'a sıvı iletmek için kullanılabilecek şekilde yeniden yönlendirir. Siklosporin piyasaya sürüldüğünden beri daha az sıklıkta gerçekleştirilir. Tükürük korneada tahriş edici olabilir; Bazı hastalar ameliyattan sonra rahatsız olurlar ve devam eden tıbbi terapi gerektirirler

Yaşam ve Yönetim

Veterineriniz, cevabı ve ilerlemeyi izlemek için evcil hayvanınızı düzenli aralıklarla tekrar kontrol etmek isteyecektir. Schirmer gözyaşı testi muhtemelen cevabı değerlendirmek için siklosporin başlatıldıktan dört ila altı hafta sonra tekrar yapılacaktır. Köpeğiniz ziyaret günü ilacı almış olmalı. İmmün aracılı hastalıklar genellikle yaşam boyu tedavi gerektirir. Diğer hastalık türleri geçici olabilir ve sadece gözyaşı üretimine dönene kadar tedavi gerektirebilir.