Köpeklerde kalça çıkıklığı, top ve soket ekleminin yanlış biçimlendiği kalçanın hastalığıdır. Bu bozukluk, bilye kısmının ve soketinin birbiriyle tam olarak uyuşmadığı anlamına gelir, bu da düzgün bir şekilde kaymak yerine sürtünen ve törpülenen bir eklem ile sonuçlanır.

Köpeklerde Köpek Hip Displazisi

Kalça eklemi top ve soketten oluşur. Kalça çıkıklığının gelişimi, genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile belirlenir, ancak bu bozukluğun karmaşık bir kalıtsal modeli vardır, bununla birlikte birden fazla gen içerir. Kalça çıkıklığı kalça eklemlerinin normal olarak gelişmesi (malformasyon olarak bilinir), yavaş yavaş bozulur ve kalça eklemlerinin işlev kaybına yol açmaz.

Kalça displazisi, köpeklerde görülen en yaygın iskelet hastalıklarından biridir. Cinsiyet bir faktör gibi görünmemektedir, ancak bazı ırkların kalça ırkları için genetik yatkınlığa sahip olma olasılığı diğer ırklara göre daha yüksektir. Büyük Dane, Saint Bernard, Labrador Retriever ve Alman Çoban gibi büyük ve dev ırkları en çok etkilenmektedir. Nadiren, küçük cins köpekler de etkilenebilir, ancak klinik belirtileri gösterme olasılığı daha azdır.

Kalça displazisi genellikle bir köpek hala genç ve fiziksel olarak olgunlaşmamışken başlar. Erken başlangıç ​​genellikle dört aylıktan sonra gelişir. Kalça displazisinin daha sonra osteoartrit, daha sonra kronik bozulma veya eklem kıkırdağının bozulmasıyla ile karakterize bir eklem iltihabı (artrit) nedeniyle geliştiği daha sonraki vakalar da vardır

Belirtiler ve Tipler

Semptomlar eklem gevşekliği veya gevşeklik derecesine, eklem iltihabının derecesine ve hastalığın süresine bağlıdır.

·      Erken hastalık belirtiler eklem gevşekliği veya gevşekliği ile ilişkilidir.

·      Daha sonraki hastalık belirtileri eklem dejenerasyonu ve osteoartrit ile ilişkilidir.

·      Düşük aktivite

·      Zorluk

·      Merdivenleri çıkmak, atlamak ya da tırmanmak için isteksizlik

·      Egzersizden sonra genellikle kötüleşen aralıklı veya devam eden arka bacak kasılmaları

·      “Tavşan atlaması” veya sallantılı yürüyüşü

·      Arka bacaklarda dar duruş (arka ayaklar doğal olarak birbirine yakın değil)

·      Kalça eklemlerinde ağrı

·      Eklem gevşekliği erken hastalığın özelliği; kalça eklemindeki artritik değişikliklere bağlı uzun süreli kalça displazisinde görülmeyebilir

·      Eklem hareketi ile tespit edilen gıcırtı

·      Kalça eklemlerindeki azaltılmış hareket aralığı

·      Uyluk kaslarında kas kütlesinin kaybı

·      Omuz kaslarının genişlemesiyle ön bacaklarda daha fazla ağırlık oluşması nedeniyle omuz kaslarının büyümesi, omuz kasları için ekstra çalışmalara ve bu kasların daha sonraki genişlemesine neden olur.

Nedenler

Kalça displazisinin gelişimi ve ilerlemesi üzerindeki etkiler hem genetik hem de çevresel faktörlerle eş zamanlıdır:

·      Kalça gevşekliği veya gevşekliği için genetik yatkınlık

·      Hızlı kilo alımı ve obezite

·      Beslenme faktörleri

·      Pelvik kas kütlesi

Teşhis

Veterineriniz kan köpeği profili, tam kan sayımı, elektrolit paneli ve idrar tahlili de dahil olmak üzere köpeğinizde tam bir fiziksel muayene yapacaktır. Eklem sıvısında iltihaplanma tam kan sayımında kaydedilebilir. Fiziksel semptomları ve sıvı çalışmalarını araştırmanın bir parçası olarak, veterineriniz köpeğinizin sağlığı, semptomların başlangıcı ve köpeğinizin semptomlarına katkıda bulunabilecek olası olaylar veya yaralanmalar hakkında kapsamlı bir tarihe de ihtiyaç duyacaktır. Köpeğinizin ebeveyni hakkında sahip olduğunuz bilgiler, genetik bir bağlantı olabileceğinden, size yardımcı olacaktır.

Kalça displazisi bulgularını görselleştirmek için X-ışınları çok önemlidir. Olası bulgulardan bazıları, omurilikte dejeneratif hastalık, lomber vertebral instabilite, bilateral stifle hastalığı ve diğer kemik hastalıkları olabilir.