Köpeklerde kusma bir semptomdur. Bir çok hastalık örneğin karaciğer, mide, böbrek, beyin kaynaklı kusmalar olabilir. Midelerinden yememeleri gereken bir şeyleri dışarı atmak için nispeten iyi niyetli sebeplerden ötürü kusabilirler. Köpeklerin neden kustuğunu, ne zaman endişelenmeniz gerektiğini ve kusan köpeklere yardım etmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Ne İzlemeli?

Her şeyden önce, kusma ve regürgitasyon arasında ayrım yapmak önemlidir. Regürgitasyon pasif olarak, yemek borusundan sindirilmemiş yiyecekler, karın kaslarının çabası olmadan çıkmasıdır. Genellikle yemek yedikten 15 dakika içerisinde şekillenir. Aynı zamanda öksürükler regürgütasyonu tetikleyebilir. İyi bir gözlem yaparak hekiminiz bu durumu ayırt edebilir. Regürgitasyon kusmadan ayırt edilmelidir çünkü iki koşul çok farklıdır.

Köpeklerde kusma genellikle dışkılama, dudak yalama ve aşırı yutkunma gibi mide bulantısı bulguları ile başlar. Bazı köpekler, yemek borusunu korumak için kusarken çim yiyebilirler çünkü çimler köpek kustuğu zaman kemik kırıkları gibi keskin nesneleri kaplayıcı görevde olacaktır. Kusma aktif bir süreçtir. Karın duvarı kasılmalarıyla birlikte seyreder.

Köpekler Neden Kusuyor?

Kusma, köpeklerde hayati bir duruma hizmet eder; bunların birçoğu, hemen hemen her şeyden yemedikleri için haklı bir üne sahiptir. Kusmak, vücudun bir hatayı düzeltmenin yolu olabilir. Çoğu ev sahibi, köpeklerinin farklı şeyler yediklerini ve sadece birkaç dakika sonra kustuklarını gördüler. Köpek kusmasının nispeten iyi huylu nedenleri, hareket hastalığı ve şüphe uyandıran kusma sendromudur. Tabii ki, kusma ayrıca, potansiyel olarak birçok ciddi hastalığın bir belirtisidir, örneğin:

·      Gastroenterit (mide ve bağırsak iltihabı)

·      Yabancı madde, tümör, organ deplasmanı vb. Neden olduğu bağırsak tıkanıklığı.

·      Yangılı barsak hastalığı

·      Parazitler

·      Toksinlere maruz kalma

·      Bazı kanser türleri

·      Karaciğer hastalığı

·      Böbrek hastalığı

·      Enfeksiyonlar (bakteriyel, viral veya fungal)

·      Şeker hastalığı

·      Addison hastalığı

·      Pankreatik hastalık

·      Mide bağırsak kanamaları

·      Mide bağırsak ülserleri

·      Kafa travması

·      İlaç yan etkileri

·      Gıda alerjileri veya intoleransı


Köpek Kusma Türleri  

Kulağa hoş gelmediği için, temizlemeden önce bir dakikanızı ayırın ve köpeğinizin kusmuğunu inceleyin. Örneğin, sararmış sarı renkteki köpüğün kusması, köpeğinizin midesinin boş olduğunu gösterir. Fakat diğer zamanlarda, kusmuğunda bulduğunuz şey köpeğinizin kusması için bir nedene işaret edebilir veya şiddetini gösterebilir. Örneğin, sulu kusmak, köpeğin susadığını ve içmeye çalıştığını, ancak suyu içtikten sonra kusması nedeniyle suyu vücudunda tutamayacağını ve bu durumda da onu dehidrasyon riskine soktuğunu gösterir. Kırmızı kan veya kahve telvesi gibi görünen bir kusmuk bulursanız (kısmen sindirilmiş kan), köpeğiniz mide bağırsak kanalında bir problem olduğunun işaretçisidir. Parlak yeşil kusmuk köpeğinizin, köpekler için de çok tehlikeli olan fare ve sıçanları öldürmek için kullanılan bir tür zehiri yediğini gösterebilir.

Bazı kusmalarda köpeğin acil tedavi olması gerektiği zamanlar vardır. Köpeğiniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösterirse, bir veteriner çağırın.

·      Sık sık kusma - sık sık kusan köpekler çabucak düşebilir. Bu özellikle yaşlı köpekler veya sağlık sorunları olan bireyler için geçerlidir.

·      Mermi kusması - tıkanmış bir mide bağırsak sistemin potansiyel belirtisi

·      Uyuşukluk ve depresyon - köpeğin tüm vücudunun olumsuz etkilendiğini gösteren belirtiler

·      Şiddetli ishal - şiddetli kusma ve ishal kombinasyonu hızla su kaybına neden olabilir.

·      Azalmış idrara çıkma - dehidrasyon ile azalan idrar üretimi görülür

·      Karın ağrısı ve / veya genişleme - Bu belirtiler genellikle köpeklerde daha ciddi kusma nedenleriyle görülür.

·      Tekrarlayan kusma girişimleri, ancak hiçbir şey üretilmez - bu, potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durum olan mide genişlemesi ve dönmesi klasik bir semptomudur (GDV veya bloat).

·      Yabancı nesneler, kan, zehirlenme delili vb. Dahil kusmuk içinde anormal bir şeyin varlığı.

Yavrularda Kusma

 Yetişkin köpeklerde kusma için tüm sebepler ve öneriler de yavrulara uygulanır. Yavrular, yetişkinlerin yanı sıra kusmanın (dehidrasyon, zayıf beslenme, elektrolit dengesizlikleri, vb.) etkilerine karşı koyamazlar. Yavru köpekler hızlı bir şekilde zayıflayabilir veya hızlı bir şekilde tedavi görmezlerse iyi huylu kusma nedenlerinden bile ölebilirler. Her zaman bir veteriner tarafından mümkün olduğunca çabuk değerlendirilmesi gerekir.

Kusma Sonrası Bir Köpek Nasıl Beslenir

Diğer taraftan, eğer yetişkin köpeğiniz sadece bir veya iki kez kusuyorsa ve oldukça iyi hissettiriyorsa, veterinerler bazen aşağıdaki ev tedavisini tavsiye edecektir:

Altı ila sekiz saat boyunca tüm yiyecek ve su kaynaklarını uzaklaştırın.

Köpeğiniz o sırada kusmazsa, az miktarda su verin. Köpeğiniz bu içtiği suyu kusmaz ise yavaş yavaş daha fazla miktarda su ekleyin.

Eğer 12 saat içilmeye izin verildiyse ve köpeğiniz hala kusmamış ise beyaz pirinçle karıştırılmış haşlanmış beyaz et tavuğu (kemiksiz ve ten rengi olmayan) küçük bir yemek sunun. Köpeğiniz bunu kusmadan yiyebilirse, bir veya iki gün boyunca yemeklerinin boyutunu arttırın ve normal köpek mamasına başlayın.

Bütün bu süreç üç gün sürecek. Herhangi bir noktada köpeğiniz tekrar kusmaya başlarsa, veterinerinize danışın.


Köpeklerde Kusma Teşhisi  

Devam, tekrarlayan veya ciddi kusma tam olarak araştırılmalıdır. Bir veteriner hekim, köpeğinizin sağlık öyküsü ve yaşam tarzı hakkında soru sorarak, fiziksel muayene ve radyografi yaparak , kan tahlili, fekal analiz, idrar tahlili, ultrason görüntüleme, biyopsiler ve diğer teşhis testleri uygulayarak nedeni bulmaya çalışır. Köpeğin kusmuğundan bir örnek getirmek teşhis süresine yardımcı olacaktır.  

Köpeklerde Kusmanın Önlenmesi  

Köpek kusmasının çoğu nedeni önlenemez, ancak aşağıdaki kurallara uyulabilir: Köpeğinizin diyetini aniden değiştirmeyin. Daima kademeli bir yaklaşım kullanın. Ani diyet değişiklikleri, köpeklerde bağırsak bozukluğunun yaygın bir nedenidir. Köpeğinizin oyuncaklarına yutulabilecek ya da parçalanabilecek yapıda olmaması mide-bağırsak tahrişine ya da tıkanmasına yol açmanın önüne geçecektir. Köpeğe kemik vermeyin. Eğer köpeğe kemik vermeniz gerekiyorsa, büyük, pişmemiş çeşitlerin ( uyluk kemiği veya bacak eklemleri gibi) keskin parçalara ayrılma olasılığından daha azdır. Bazı insan yiyecekleri köpekler için (ör. Üzüm, kuru üzüm, çikolata, soğan, sarımsak, fıstık ve yüksek yağlı maddeler) düpedüz tehlikelidir.