Köpekler, alerjiler, nefes borusu hastalığı (kollaps/sönme), akciğer hastalığı veya nefes borusunda yabancı madde / nesnenin kalması gibi birçok nedenden dolayı öksürür. Tipik olarak kendi başına ciddi olmasa da, öksürük devam etmesi veya daha şiddetli olması durumunda acil tıbbi yardım gerektirebilir.

Ne İzlemeli?

Öksürüğün bir öyküsü olup olmadığını (çoğunlukla gece, heyecan, vb.) gözlemlemek önemlidir çünkü bu tanıya yardımcı olacaktır. Örneğin, öksürme veya boğulma gibi tekrarlanan nöbetler acil tıbbi yardım gerektirir.

Birincil neden

Köpekler, insanlar gibi pek çok sebepten ötürü öksürebiliyorlar, hepsini listelemek zor. Solucanlar (bağırsak parazitleri ve kalp solucanları dahil), zatürre, alerjiler, barınak öksürüğü, duman, tümörler, kalp ya da akciğer sorunları, hatta sönmüş bir nefes borusu da tüm olasılıklardır. Eğer öksürük ciddi bir şeyden kaynaklanıyorsa, hemen veterinerinize başvurun.

Anında bakım

Öksürüğün vücudun bazı hastalıklara ve acil durumlara karşı savunma mekanizması olduğunu ve tıbbi tavsiye olmadan kontrol edilmemesini unutmayın. Aslında, veterineriniz tarafından yönlendirilmediği sürece öksürüğü baskılayan tezgah üstü şurupları asla kullanmamalısınız. Ek olarak, hafif öksürükler genellikle evde bir balgam söktürücü içeren ilaçla tedavi edilebilir. Önerileriniz için veterinerinize danışın.

Köpeğinizi buharla dolu bir banyoda bulundurmak da öksürüğü hafifletebilir. Bu, köpeğiniz odada yalnız kalmaktan rahatsız olmadığı sürece, 15 dakikaya kadar (elbette duş kapalıyken) yapılabilir. Bu tedaviyi, göğüs tarafının her iki tarafında ellerinizi bağlayarak 2-3 dakika kadar dikkatlice uygulayın.

Yaşam ve Yönetim

Küçük öksürükler birkaç günden uzun sürmemelidir. Üçüncü gününüzde köpeğiniz daha iyi değilse veya başka sorunlara işaret ediyorsa, acil veterinerlik hizmeti alın.